Kansli

Telefon: +46 8 551 716 48
Adress: Tuna Industriväg 35
153 30 Järna

office@foreningensofia.org

Personal

Verksamhetsledning – Nina Ljungsten
Telefon: +46 703 22 09 48, E-post:nina.ljungquist@foreningensofia.org

Kommunikation – Fabia Idoeta Fogelqvist
Telefon: +46 760 29 76 67, E-post: fabia@foreningensofia.org

Ekonomiadministration – Holger Straihamer
Finns på kansliet: Tisdagar och torsdagar 10 – 15
E-post: holger@foreningensofia.org

SOFIAs styrelse utses på årsmötet och sammanträder en gång i månaden. Styrelsen består av följande personer:

Styrelse

Nina Ljungquist, ordförande: nina.ljungquist@foreningensofia.org
Vesa-Matti Loiske, vice ordförande
Mats-Ola Ohlsson, (Representant Antroposofiska Sällskapet)
Emanuel Eklund, ekonomi
Merle Hagerroth, medarbetareansvarig
Ylva Hammarsten
Elle-Kari Ernholm
Rani Linnman
Lennart Sundström, suppleant
Katarina Laurén, suppleant

Kontakt till hela styrelsen: office@foreningensofia.org

Projektgrupper

Bangladesh

Svensk Projektgrupp i samarbete med Jenniferskolan Youth Reaching Out, ordförande:
Moa Nordin: 070 493 72 51, E-post: moa@youthreachingout.se
Hemsida: www.youthreachingout.se

Tanzania – Kendwa Afrikids

Magdalena Iancu: 073 44 088 70, E-post: magda6318580@yahoo.com

Haiti

Leif Andersson: 076 834 65 73, E-post: leifedvina@gmail.com

Gambia

Svensk Projektgrupp för samarbete med Wulli – landsbygdsutveckling
Nian Sowe: 073 721 6448, E-post: niansowe@hotmail.com

Indien

Svensk Projektgrupp för samarbete med Inba Seva Sangam – social verksamhet & jordbruk
Annika Karlsson, E-post: annikakarl@gmail.com

Svensk Projektgrupp för See My Tree
Alan Waller: 070 392 45 14, E-post: alan@seemytree.se
Tone Distler: 073 051 29 16, E-post: tone@foreningensofia.org

Kenya

Svensk Projktgrupp för samarbete med Sirende-skolan
Anja Carlsson: 070 0410379, E-post: anjacarlsson77@hotmail.com
Gudrun Lindborg: 0158 315 25, 0730 20 30 75

Öst-Västgruppen

Ordförande: Hasse Neideman, 070 – 786 03 40, E-post: hasse@neideman.se

Sydafrika

Novalis Ubuntu Institute
Pär Granstedt: 0158 33 058, 070 560 64 18, E-post: par@granstedt.com